Signalement
- Merk
- Mazda
- Model
- Mazda CX-5 Homura
- Testjaar
- 2026
- Gewicht
- Rijklaar gewicht: 1.739 Maximumgewicht: 2.230 kg
- Basisprijs
- € 45.990
De eerste generatie van de CX-5 kwam in Nederland in 2012 op de markt. Wereldwijd gezien was het de opvolger van de Mazda Tribute die van 2000 tot 2011 werd geproduceerd in samenwerking met Ford. Maar in ons land was dat model na 2005 niet meer leverbaar.
Vanaf de start was de CX-5 een groot succes, want de belangstelling voor SUV’s begon toen sterk te groeien. In het eerste jaar verkocht Mazda al bijna drie keer zoveel exemplaren van de CX-5 als in vijf jaar van de Tribute, namelijk 2.620 stuks. En de verkopen bleven in de jaren erna lekker doorgroeien.
Al in 2017 verscheen de tweede generatie van de CX-5 en die zette het succes van zijn voorganger voort. Dankzij het bijna jaarlijks doorvoeren van optische en technische verbeteringen wist Mazda het leven van de tweede generatie op te rekken tot de komst van de derde generatie, eind 2025.
Geen downsizing
Wereldwijd zijn er van de CX-5 al meer dan vijf miljoen exemplaren verkocht. Het geheim achter dit succes is de betaalbaarheid, betrouwbaarheid, veelzijdigheid en de doordachte techniek van de auto. Mazda heeft nooit veel brood gezien in het zogenaamde ‘downsizen’ van motoren. Daarbij worden motoren met een veel kleinere inhoud toegepast – soms ook met drie in plaats van vier cilinders – en voorzien van een turbocompressor om ze voldoende kracht te laten leveren.

Dat kan een laag brandstofverbruik opleveren zolang er weinig prestaties worden gevraagd. Maar wie zo’n motor zwaarder gaat belasten kan rekenen op een hoog brandstofverbruik. Mazda kiest daarom voor viercilinder motoren met juist een grote inhoud, omdat die in de praktijk zuiniger zijn bij een hogere belasting en daar beter tegen kunnen. Bijvoorbeeld als je hem als trekauto gebruikt. En mede daarom mocht de eerste CX-5 in 2012 van Mazda al 1.800 kilogram trekken. Dat verklaart ook waarom deze auto al acht jaar op rij de populairste caravantrekker is in het grote ACSI-trekauto-onderzoek.
In alle opzichten een schep erbovenop
Bij de derde generatie van de CX-5 heeft Mazda er in alle opzichten nog een flinke schep bovenop gedaan. Zo is de viercilindermotor voortaan altijd een 2,5 liter motor – de sterkste varianten van de vorige generatie hadden die al – en hij heeft mild hybride-ondersteuning. De handgeschakelde zesversnellingsbak is met pensioen gestuurd en een zestraps automaat neemt het kiezen van de juiste versnelling voor zijn rekening. Het vermogen is iets verlaagd tot 141 pk om aan de nieuwe emissie-eisen te kunnen voldoen. Maar het maximum koppel is met 238 Nm hoger dan voorheen en nu beschikbaar bij een lager toerental.

De carrosserie van de auto is compleet nieuw maar wel herkenbaar een CX-5 gebleven. De auto is 11,5 centimeter langer geworden, dankzij een eveneens 11,5 centimeter langere wielbasis (de afstand tussen de voor- en achterwielen). De extra ruimte komt vooral ten goede aan de achterpassagiers, want die hadden nog wel eens opmerkingen over de minder makkelijke instap. Dat is voorbij, want de deuren zijn zeven centimeter langer en openen bijna 90 gaden.
Riant zitten
De beenruimte is dus flink gegroeid en het is nu echt riant zitten achterin, mede omdat ook de hoofdruimte en de schouderbreedte iets zijn toegenomen. Flinke winst is er ook helemaal achterin geboekt, want het bagagevolume bedraagt nu liefst 583 liter. En klap je de achterbank neer dan kun je zelfs ruim twee kubieke meter kwijt, 381 liter meer dan voorheen. Die achterbank is overigens in drie delen neerklapbaar, 40-20-40.
Helemaal voorin heeft er een kleine revolutie plaatsgevonden, want het dashboard is helemaal anders van opzet. Mazda hield lang vast aan een relatief klein beeldscherm en veel traditionele bedieningsknoppen, maar dat is nu allemaal anders. Bijna alles bedien je via het grote centrale scherm (12,9 of 15,6 inch groot), maar onderin het scherm heb je wel sneltoetsen voor veelgebruikte functies.
Bovendien zitten er redelijk wat knoppen op de spaken van het stuur. Je kunt veel functies van het mede door Google ontwikkelde infotainmentsysteem ook met je stem bedienen en dat werkt best goed. In de toekomst volgt nog uitbreiding met AI. Recht voor de bestuurder zit een digitaal uitgevoerd instrumentenpaneel.

Assistentiesystemen
De CX-5 heeft ook een hele rits veiligheids- en rijassistentiesystemen standaard aan boord. Je wordt bijvoorbeeld gewaarschuwd voor kruisend verkeer voor of achter de auto, voor van achteren naderend verkeer bij het uitstappen, voor frontaal naderend verkeer en voor verkeer in de dode hoek van je buitenspiegels. Daarnaast zijn er systemen die helpen om in je rijstrook te blijven rijden, met cruisecontrol afstand te houden tot je voorligger en verkeersborden te lezen. Standaard is er ook altijd een achteruitrijcamera met ondersteuning voor het aankoppelen van een aanhanger.
Het rijden met de Mazda CX-5 brengt geen grote verrassingen. De zitpositie is vertrouwd en de bediening is nog makkelijker en comfortabeler omdat je niet meer hoeft te koppelen en schakelen. Als je niet te haastig rijdt, zal de automaat vroeg opschakelen en is het verbruik aangenaam laag. We noteerden tussen de 6,0 en 6,5 liter per 100 kilometer met flinke stukken op Belgische snelwegen met dik 120 kilometer per uur.
Sportiever afgestemd
Solo rijdend is wel merkbaar dat Mazda voor een iets sportiever afgestemd onderstel heeft gekozen. Dat kon zonder het comfort aan te tasten, want de wielbasis is immers wat langer geworden. Die langere wielbasis is ook een voordeel wanneer je een caravan achter de nieuwe CX-5 hangt. Daarvoor stelde Van Uden Caravans uit Sint-Oedenrode ons een Bürstner B66 480 TK ter beschikking.

Vanaf de eerste meters voelt het rijden met de caravan vertrouwd, maar de nieuwe CX-5 kan alles net iets beter. Dat begint al met het aankoppelen, dankzij de extra ondersteuning van de achteruitrijcamera. Je rijdt de kogel hiermee feilloos onder de trekbeugel. En de af fabriek leverbare trekhaak heeft ook dat handige stopcontact en het oog voor de losbreekkabel. Geen gepruts onder de auto!
Uitstekende stabiliteit
Eenmaal onderweg met de Bürstner valt op dat de schokdemping van de CX-5 wat stugger is dan voorheen. Na een grote hobbel zoals een verkeersdrempel is de combinatie zeer snel weer rustig. Dat is natuurlijk ook de verdienste van de korte overhang achter en de langere wielbasis. Door deze geometrie worden bewegingen van de auto minder doorgegeven aan de caravan en vice versa.
Op de snelweg toont de CX-5 ook zijn uitstekende stabiliteit. Je kunt met een gerust hart vrachtauto’s inhalen of je laten inhalen als je wat rustiger wilt rijden. De Mazda raakt er niet van uit balans. Je voelt hooguit even dat je na het inhalen de zijwind weer op de caravan hebt. De aandrijving heeft kracht genoeg om de combinatie vlot en tegelijk economisch voort te bewegen. We noteren met caravan een verbruik van net boven de 12 liter per 100 kilometer.
Bij het rijden met caravan is het verstandig om de automaat via Mi-Drive in de sportstand te zetten. Dan trekt de motor verder in de versnellingen door en blijft het toerental altijd ruim boven de 2.000 omwentelingen. Dat is beter voor de smering en koeling van de motor.
Ons trekadvies
De nieuwe CX-5 is wat zwaarder dan zijn voorganger. Maar dat is voor een caravantrekker natuurlijk nooit een nadeel. Met een rijklaar gewicht van dik 1.700 kilogram – beetje afhankelijk van de versie – heb je een mooi uitgangspunt voor een stabiele trekauto. En de CX-5 mag ook nog eens flink wat gewicht aan lading meenemen, want het maximumgewicht bedraagt 2.230 kilogram. Volgens onze veiligheidsvuistregel komen we dan voor een beladen caravan op een geadviseerd trekgewicht van 1.750 kilogram. Dat is lager dan de 2.000 kilogram die Mazda opgeeft, maar we zijn vaak wat voorzichtiger met ons trekadvies dan de fabrikant. De maximum kogeldruk van de CX-5 bedraagt 90 kilogram.
Conclusie
Een test van de CX-5 herinnert je er weer aan waarom dit wereldwijd al jaren de best verkochte Mazda is. En verklaart waarom hij als caravantrekker ook al acht jaar de populairste auto is in het ACSI Trekauto-onderzoek. Het is een mooi en tegelijk tijdloos vormgegeven model, voorzien van solide techniek en een complete standaarduitrusting. Mazda heeft bovendien geluisterd naar opmerkingen van klanten (bijvoorbeeld over de instap achterin) en de auto op tal van punten aangepast en nog verder verfijnd. En zijn trekkwaliteiten zijn zelfs nog wat beter geworden.
Bekijk ook het complete overzicht van trekauto’s
Caravanbezitters kunnen anno 2026 kiezen uit ruim honderd elektrische trekauto’s. In 2020 waren dat er nog maar drie. ACSI FreeLife geeft je het complete overzicht op basis van trekgewicht en prijs.


